0242 565 23 45 
 
mustafaugurozel@hotmail.com     
 
 
TEDAVİLER
   
 
   
PROTETİK TEDAVİLERProtez:
Kaybedilen dişlerin yerine yapay olarak yenisinin eklenerek hastanın fonksiyon,estetik ve fonasyonun tekrar kazandırılması işlemidir.

Protez çeşitleri:
-Sabit protezler:Kron ve köprüler
-Hareketli protezler:Total ve ya parsiyel protezler.

SABİT PROTEZLER:
Kron: çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde komşu dişlerden destek alınarak yapılan sabit protezlerdir.Kron ve köprülerde kullanılan materyaller ve yöntemler çeşitlidir. Bunları dört ana başlık altında incelecek olursak :

1-Metal destekli seramik kron ve köprüler: Porselenin altında metal bir çerçeve destek bulunmaktadır. Uzun yıllardır diş hekimliğinde sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.2- Full seramik kron ve köprüler: Yüksek ışık geçirgenliği sayesinde çok iyi estetik sağlanan bu işler günümüzde çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Daha çok ön bölgelerde kullanılmaktadır.3-Zirkonium destekli seramik kron ve köprüler: Metal destekli seramik kron ve köprülere benzerler,ancak altyapı olarak diş renginde zirkonium metali kullanılır.Bu kron ve köprüler oldukça hassas bir şekilde hazırlanırlar ve oldukça yüksek dayanıklılık,hijyen ve estetik gösterirler.4-LAMINATE (YAPRAK) PORSELENLER: Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif ( koruyucu) tedavi şeklidir. Laminate Veneer çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.HAREKETLÄ° PROTEZLER


TOTAL PROTEZLER:
Halk arasında “tam damak” adıyla bilinen bu protezler,uzunca yıllardır rutin şekilde kullanılmaktadır. Alışması diğer protezlere göre biraz daha zor olan bu protezler alışıldıktan sonra rahat bi şekilde kullanılabilmektedir.PARSİYEL PROTEZLER:
Ağızda diş bulunduğunda fakat sabit protezler yapılamadığında,ağızda kalan bu dişler ve yumuşak dokulardan destek alınarak yapılan protezlerdir. Total protezlere göre kullanımı daha rahat olup destek dişlere gelen kroşeler(kancalar) estetik olarak problem yaratabilmektedir.HASSAS TUTUCULU PROTEZLER :
Parsiyel protezlerin mantığında fakat tutuculuk ve estetik olarak daha başarılı olmakla beraber biraz daha maliyetleri yüksektir. Kroşe (kanca) yerine,ağızda kalan dişlere bir erkek parça;protez içerisine ise dişi parça yerleştirilerek sürgü,anahtar-kilit mantığı kullanılır.

Copyright © 2013, Dt. Mustafa Uğur ÖZEL 
 
0242 565 23 45 
Adres :Telatiye Mahallesi Atatürk Caddesi Karaimamoğlu Apartmanı B Blok Kat:2 No:10 Konaklı-Alanya / ANTALYA  GSM: 0533 432 23 42       E-POSTA: mustafaugurozel@hotmail.com
Yasal Uyarı :Bu sitede yayınlanan resim, video, animasyon ve tasarımlar izinsiz kopyalanamaz ve başka bilgisayar ortamlarında kullanılamaz. Bu site Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) web sitesi etik kurallarına göre tasarlanmıştır. Site içerisindeki görsel örnekler ve anlatımlar derlemedir. Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.