0242 565 23 45 
 
mustafaugurozel@hotmail.com     
 
 
TEDAVİLER
   
 
   
DİŞ HEKİMLİĞİNDE ESTETİKEstetik günümüzde çok önemli bir kavram haline gelmiş olup ağız ve dişler neredeyse ilk göze çarpan bölgedir.

Diş hekimliğinde estetik oldukça kompleks bir konu olup hem yumuşak dokuları(diş eti,dudaklar) hem de sert dokuları(dişler,çene kemikleri) içine alan bir konudur. Diş hekimliğinde estetik girişimlere bakacak olursak:

Full seramik kron ve köprüler

Yüksek ışık geçirgenliği sayesinde çok iyi estetik sağlanan bu işler günümüzde çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Daha çok ön bölgelerde kullanılmaktadır.


Zirkonium alt yapılı kron ve köprüler:

 Metal destekli seramik kron ve köprülere benzerler,ancak altyapı olarak diş renginde zirkonium metali kullanılır.Bu kron ve köprüler oldukça hassas bir şekilde hazırlanırlar ve oldukça yüksek dayanıklılık,hijyen ve estetik gösterirler.


Laminate porselenler

Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif ( koruyucu) tedavi şeklidir. Laminate Veneer çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.


Bleaching

Bleaching nasıl yapılır ?
Bu işlem özel olarak hazırlanmış bir jel preparatın dişler üzerine uygulanması ve özel ışık kaynaklarıyla reaksiyonun hızlandırılması şeklinde olmaktadır. Ä°şlemin mekanizması oksidasyon-redüksiyon şeklindedir. Yani beyazlatma için kullanılan jel içerisinden çıkan oksijen ile diş üzerindeki renklenmeye neden olan maddeler moleküler düzeyde yer değiştirirerek beyazlatma sağlanır. Beyazlatma işlemi dişlerin hem yüzeyinden hem de iç kısmından yapılabilir. 

Kron içi beyazlatma: Canlılığını yitirmiş dişlere uygulanır. Dişler daha öncesinde bir travmaya maruz kalmışsa veya kanal tedavisi sonrasında renkleşme meydana geldiyse dişlerin içine jel konulması yöntemiyle beyazlatma sağlanır.

Kron dışı beyazlatma: kliniğimizde özel beyazlatma preparatları kullanılarak uygulanır. 15 er dakikalık 3 seans uygulanarak istenilen renk elde edilir. Renk istenildiği kadar açılmaz ise hasta 1 hafta sonra tekrar çağrılır ve aynı işlem tekrar uygulanabilir.

Klinik beyazlatma işlemleri hastanın dişlerine özel bir plak hazırlanarak home bleach(ev tiipi beyazlatma) materyalleri ile evde desteklenebilir.


Gingivektomi ve gingivoplasti operasyonları (dişeti operasyonları)


Gingivektomi ve gingivoplasti nedir? Ne zaman uygulanır?
Gingivektomi; hastalıklı ya da sağlıklı dişeti dokusunun uzaklaştırılması,gingivoplasti ise diş etinin şekillendirilmesi demektir. Gingivektomi hastalıklı dokuların uzaklaştırılmasında sıkça kullanılan bir tedavi şekli olmakla beraber gingivoplasti ile birlikte estetik amaçlı olarak da sıkça kullanılmaktadır.

Diş boyları çok kısa olan hastaların gülerken dişetlerinin çok fazla görünmesi kaçınılmazdır. Ayrıca dişeti asimetrilerinde bir diş diğerinden daha uzun daha yukarı veya aşağı seviyede gözükebilir. Tüm bu estetik olumsuzlukları çok basit ve kısa süreli bir gingivektomi operasyonuyla ortadan kaldırmak mümkündür.


Diş rengindeki dolgular kullanılarak yapılan uygulamalar.(kompozit dolgular)

Bu materyalin bulunması ve içerik olarak geliştirilmesi ile beraber artık neredeyse tüm dolgu vakalarında kompozit yani diş renginde dolgular kullanılmaktadır. Sadece çürük olan vakalarda değil, estetiğin düzeltilmesi gereken durumlarda da bu dolgu malzemeleri kullanılmakta ve tatmin edici sonuçlar çıkmaktadır.

Kompozit dolguların kullanıldığı bazı vakalar:

 Ön dişler arasındaki boşlukların kapatılması(diastema kapatma)
 Kırık ön dişlerin restorasyonu
 Çürüklerin restorasyonuKompozit restorasyonlar dişetinin çok altında kalan ve ya kan- tükrük izolasyonunun tam sağlanamadığı durumlarda uygulanması tedavinin başarısızlığına neden olabilmektedir. Bu durumda hekime iyi bir endikasyon koyması için önemli görev düşmektedir

Copyright © 2013, Dt. Mustafa Uğur ÖZEL 
 
0242 565 23 45 
Adres :Telatiye Mahallesi Atatürk Caddesi Karaimamoğlu Apartmanı B Blok Kat:2 No:10 Konaklı-Alanya / ANTALYA  GSM: 0533 432 23 42       E-POSTA: mustafaugurozel@hotmail.com
Yasal Uyarı :Bu sitede yayınlanan resim, video, animasyon ve tasarımlar izinsiz kopyalanamaz ve başka bilgisayar ortamlarında kullanılamaz. Bu site Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) web sitesi etik kurallarına göre tasarlanmıştır. Site içerisindeki görsel örnekler ve anlatımlar derlemedir. Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.