0242 565 23 45 
 
mustafaugurozel@hotmail.com     
 
 
TEDAVİLER
   
 
   
PERİDONTOLOJİ (Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi)

Periodontoloji; Dişi destekleyen çevre dokuları ve bunların hastalıklarını ve tedavilerini içeren bir bilim dalıdır.Dişler üzerinde biriken plaklar sadece dişleri çürütmezler,aynı zamanda bulundukları bölgedeki diş etinde iltihaba neden olabilirler. Görülen bu duruma gingivitis denilir. Gingivitis dünyada en sık görülen hastalıktır. Bu meydana gelen enfeksiyonlara zamanında müdehale edilmez ise diş etindeki enfeksiyon daha derine yani kemiğe ve diğer destek dokulara geçerek onların enfeksiyonuna neden olur. Görülen bu tablo çok daha ciddidir ve periodontitis adı verilir.

Gingivitis sonucunda hastalarda:
-Ağız kokusu
-Diş etinde şişlik
-Dişetinde çekilme ve çekilme sonucu hassasiyet
-Gün içerisinde dişetinde kanamalar ve ağrılar görülebilmektedir.Periodontitis ise daha ciddi bir tablo olup

-Gingivitiste görülen semptomlara ek olarak dişlerde sallanma, uzama, tedavi edilmediği durumlarda ise ne yazık ki diş kayıpları görülebilir.Kliniğimizde periodontoloji alanında yaptığımız tedavileri sıralayacak olursak

-Oral hijyen eğitimi
-Detertraj ve polisaj (ağızda görülen diştaşlarının uzaklaştırılması ve dışsal lekelerin temizlenmesi)-Küretaj ve kök yüzeyi düzlenmesi ( dişetinin de altında kalan diş taşlarının uzaklaştırılmasının sonrasında kök yüzeylerinin düzlenmesi)-Daha ciddi vakalar için bölgesel ya da tüm ağızı ilgilendiren flap operasyonları.(diş etinin açılarak hastalıklı dokuların uzaklaştırılması ve kapatılması.)

Gingivektomi ve gingivoplasti nedir? Ne zaman uygulanır?
Gingivektomi; hastalıklı ya da sağlıklı dişeti dokusunun uzaklaştırılması,gingivoplasti ise diş etinin şekillendirilmesi demektir. Gingivektomi hastalıklı dokuların uzaklaştırılmasında sıkça kullanılan bir tedavi şekli olmakla beraber gingivoplasti ile birlikte estetik amaçlı olarak da sıkça kullanılmaktadır.

Diş boyları çok kısa olan hastaların gülerken dişetlerinin çok fazla görünmesi kaçınılmazdır. Ayrıca dişeti asimetrilerinde bir diş diğerinden daha uzun daha yukarı veya aşağı seviyede gözükebilir. Tüm bu estetik olumsuzlukları çok basit ve kısa süreli bir gingivektomi operasyonuyla ortadan kaldırmak mümkündür.

GİNGİVEKTOMİ OPERASYONU:

Copyright © 2013, Dt. Mustafa Uğur ÖZEL 
 
0242 565 23 45 
Adres :Telatiye Mahallesi Atatürk Caddesi Karaimamoğlu Apartmanı B Blok Kat:2 No:10 Konaklı-Alanya / ANTALYA  GSM: 0533 432 23 42       E-POSTA: mustafaugurozel@hotmail.com
Yasal Uyarı :Bu sitede yayınlanan resim, video, animasyon ve tasarımlar izinsiz kopyalanamaz ve başka bilgisayar ortamlarında kullanılamaz. Bu site Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) web sitesi etik kurallarına göre tasarlanmıştır. Site içerisindeki görsel örnekler ve anlatımlar derlemedir. Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.